Główna  /  Pielgrzymki  /  Zagraniczne

Gruzja i Armenia wycieczka dla grup

Gruzja / Tbilisi / Tbilisi / Armenia / / Erywań

Gruzja i Armenia wycieczka dla grup

Cena: 2 200 zł + 490 €

Rezerwuj Zapytaj o ofertę

Zadzwoń

 • tel. 32 / 241 97 70
 • kom. 555 619 620
 • Pon - Pt: 10.00 - 20.00 / So: 10.00 - 21.00

Opis:

1. Dzień       03.10.2020                  WYLOT 

Spotkanie na lotnisku Chopina w Warszawie o godzinie 08:30. Odprawa. Wylot do Tbilisi – godz. 10:45. Lot z międzylądowaniem. Przylot do Kijowa o godzinie 13:15. Wylot z Kijowa o godzinie 20:10. Przylot do Tbilisi o godzinie 23:55. Odbiór bagaży. Przejazd do hotelu. Zakwaterowanie i nocleg.

            2.  Dzień        04.10.2020                TBILISI

Śniadanie. Całodzienna wycieczka po Tbilisi. Kościół Świętej Trójcy (Cminda Sameba) /największej świątyni gruzińska/, spacer po wielokulturowej tbiliskiej starówce, wjazd kolejką gondolową pod górujący nad miastem pomnik Matki Gruzji, przejazd pod murami twierdzy Narikala, Abanotubani - najstarsza dzielnica miasta, z łaźniami siarkowymi i meczetem, most i kościół Metechi, z którymi związane są losy gruzińskich męczenników, katedra Sioni, w której przechowywany jest krzyż najważniejszej świętej gruzińskiej - Nino, bazylika Anczischati, najstarsza świątynia w Tbilisi, synagoga żydowska, słynny Most Pokoju.

Obiadokolacja i nocleg.

            3. Dzień     05.10.2020              GRUZIŃSKA DROGA WOJENNA

Śniadanie. Wycieczka w góry Wysokiego Kaukazu jedną z najciekawszych tras w kraju - Gruzińską Drogą Wojenną. Zwiedzanie Twierdzy Ananuri (XVI-XVII w.), urokliwie położoną nad zasilającym tutejszą elektrownię zbiornikiem wodnym Żinwali. Droga wzdłuż rzeki Aragavi obok kurortu narciarskiego - Gudauri do Stepancmindy (dawniej Kazbegi). Miasto otoczone jest gigantycznymi górami z malowniczym widokiem na szczyt Kazbek (5047 m n.p.m.), jeden z sześciu najwyższych szczytów Kaukazu. Wjazd jeepami pod kościół Św. Trójcy (Cminda Sameba), zbudowany na wysokości 2170 m n.p.m. – jeden z symboli Gruzji. Powrót do Tbilisi. Obiadokolacja. Nocleg.

            4. Dzień      06.10.2020              KACHETIA, IKALTO, ALAWERDI, GREMI

Kachetia, której stolicą jest Telawi. Ikalto - zwiedzanie kompleksu klasztornego z VI wieku w z trzema cerkwiami oraz pozostałościami po słynnej akademii, klasztor Alawerdi z XI wieku z kopułą na wysokości 55 m.  Gremi (dawna stolica Kachetii) zwiedzanie pozostałości po średniowiecznym mieście. Jest to jeden z ważniejszych zabytków architektury gruzińskiej z zachowanym na wzgórzu kościołem św. Archaniołów i trzypoziomową wieżą mieszkalną - zamkiem. Degustacja wina w jednej z gruzińskich winiarni. Powrót do Tbilisi. Obiadokolacja i nocleg.

            5. Dzień      07.10.2020              UPLISCYCHE, BORDŻOMI

Śniadanie. Wyjazd do Upliscyche – najstarszego skalnego miasta Gruzji, którego historia sięga V w. p.n.e. Przejazd przez Gori, rodzinne miasto Stalina. Znajduje się tu muzeum Stalina (wejście dla chętnych, za dodatkową opłatą). Bordżomi - spacer po Parku Zdrojowym i kosztowanie leczniczej wody mineralnej. Obiadokolacja i nocleg w okolicy Akhalcyche.

            6. Dzień      08.10.2020                   RABATI

Śniadanie. Przejazd do Akhalcyche. Zwiedzanie Rabati – zrekonstruowanego zamku z XII wieku; twierdza jest zajmuje prawie siedem hektarów powierzchni. Wizyta w jednej z miejscowych katolickich parafii – w miarę możliwości spotkanie z miejscowym misjonarzem. Obiadokolacja. Nocleg w Akhalcyche.

            7. Dzień      09.10.2020                   WARDZIA  

Śniadanie. Wyjazd na południe wzdłuż głównej rzeki Kaukazu – Mtkvari. Imponująca twierdza Chertwisi, która według legendy,  miała stać w tym strategicznym miejscu już za czasów Aleksandra Wielkiego. Skalne miasto-klasztor Wardzia, przypominające plaster miodu. Wykute w skale za panowania króla Jerzego III i królowej Tamar (XII-XIII w.). Przejazd na przejście graniczne z Armenią. Giumri - drugie co do wielkości miasto Armenii. Przyjazd do stolicy - Erywania. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

8. Dzień      10.10.2020                   ERYWAŃ

Śniadanie. Zwiedzanie Erywania. Instytut Księgi Matenadaran z największą na świecie kolekcją manuskryptów, słynna Kaskada, Plac Wolności, Gmach Opery, Plac Republiki. Przejazd do wykutego w skale kompleksu klasztornego Geghard, gdzie przechowywano włócznię Longinusa, którą miał być przebity bok Chrystusa. Klasztor został założony przez św. Grzegorza Oświeciciela. Garni -  dawna twierdza. Znajduje się tu unikalny zabytek - świątynia boga słońca Mitry. Stąd rozciąga się przepiękna panorama na dolinę rzeki Azat. Powrót do Erywania. Obiadokolacja i nocleg.

            9. Dzień          11.10.2020              ECZMIADZYŃ

Śniadanie. Wyjazd do pięknego monastyru Khor Wirap, skąd rozciąga się panorama na znajdującą się po tureckiej stronie świętą górę Ormian – Ararat (5165 m n.p.m.). Na jej szczycie w czasie Potopu miała osiąść Arka Noego. Według podań, w studni na terenie klasztoru przez 13 lat był więziony św. Grzegorz Oświeciciel, założyciel kościoła ormiańskiego. Przejazd do Eczmiadzynu – „ormiańskiego Watykanu”, siedziby katolikosa – Głowy Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego. Miejsce to miało zostać wybrane przez samego Chrystusa – nazwa „eczmiadzyn”oznacza „miejsce zstąpienia Jednorodzonego”. Kościół i klasztor św. Ripsime oraz kościół św. Gajene (VII wiek). (Wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO). Zwiedzanie monumentalnej świątyni Zwartnoc, zbudowanej z kamienia wulkanicznego. Powrót do Erywania. Obiadokolacja i nocleg.

            10. Dzień       12.10.2020               JEZIORO SEVAN

Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Czas na zakupy na słynnym ormiańskim bazarze Wernisaż. Przejazd nad Sevan - największego jeziora Kaukazu zwanym „Morzem Armenii”. Zwiedzanie urokliwie położonego zespołu klasztornego Savanavank (VIII-IXw.), znany jako „Czarny Klasztor”.  Przejazd przez uzdrowisko Dilidżan i zwiedzanie średniowiecznych zespołów klasztornych: Sanahin - położony wśród gęstej zieleni oraz Haghpat (X w.) - wpisany na listę UNESCO, gdzie w przeszłości wykładano nauki humanistyczne. Przekroczenie granicy z Gruzją. Przejazd do Tbilisi. Obiadokolacja i nocleg.

            11. Dzień        13.10.2020              MCCHETA

Śniadanie. Przejazd do Mcchety - duchowej stolicy Gruzji. Wyjazd do kościoła Dżwari (VI w.), który góruje nad miastem. Piękny widok na „gruziński Wawel” i łączące się rzeki Aragwi i Mtkwari. Katedra Sveti Cchoveli (Drzewa Życia), wpisana na listę UNESCO. Tu złożono szatę Pana Jezusa i tu znajdują się groby gruzińskich królów z dynastii Bagratydów. Wizyta w żeńskim klasztorze Samtavro, w którym pochowano króla Miriana i królową Nanę – władców, którzy w 337 roku przyjęli chrześcijaństwo. Powrót do Tbilisi. Wizyta w Muzeum Narodowym ze słynną ekspozycją „Złoto Kolchidy”. Spacer reprezentacyjną arterią miasta - Szoty Rustawelego (XII-wiecznego poety gruzińskiego, autora epopei narodowej „Rycerz w tygrysiej skórze”).  Plac Wolności z kolumną św. Jerzego i dawną siedzibą miejskiego ratusza, Pałac Młodzieży będący w przeszłości pałacem gubernatora Kaukazu, budynek parlamentu, kościół Kaszwetii, piękny gmach Teatru Rustawelego, opera w stylun neomauretańskim. Czas wolny. Zakupy na popularnym pchlim targu, zwanym „Suchym Mostem”. Obiadokolacja. Po północy wykwaterowanie i wyjazd na lotnisko.

            12. Dzień           14.10.2020           POWRÓT

Wylot z Tbilisi o  godz. 06:15. Lot z międzylądowaniem. Przylot do Kijowa o godzinie 08:05. Wylot z Kijowa o godz. 09:30. Lądowanie w Warszawie – godz. 10:00. Zakończenie.

W cenie:

 • przelot samolotem: Warszawa – TbilisiWarszawa. Lot z międzylądowaniem w Kijowie,
 • ubezpieczenie KL i NNW,
 • ubezpieczenie KL choroby przewlekła,
 • na miejscu przejazdy autokarem/busem z klimatyzacją,
 • opiekę przewodnika polskojęzycznego,
 • zakwaterowanie w pokojach 2 i 3 osobowych z łazienką,
 • wyżywienie: śniadania i obiadokolacją.
 • Systemu tour guide
 • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Uwagi:

Plan:

Galeria:

Gruzja i Armenia wycieczka dla grup/1
Gruzja i Armenia wycieczka dla grup/2

Terminy

please wait...

Położenie

Trasaplease wait ...

Rozkład jazdy

Dopłaty i zniżki

-50 zł
za rezerwację
Zni żka dla 65+
Proszę czekać ...